Sakrament chrztu
SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO
Udzielany jest w naszej parafii w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 14.00.
Katecheza przed chrztem odbywa się w Domu Parafialnym przy ul. Związkowej 20 w sobotę przed I i III niedzielą o godz. 19:30; biorą w niej udział rodzice dziecka i rodzice chrzestni.
W wyjątkowych przypadkach, za zgodą Ojca Proboszcza, sakrament chrztu może być udzielony w innym terminie.
- Jakie kroki należy podjąć przed chrztem swojego dziecka?
- Przynajmniej jedno z rodziców udaje się do kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania z aktem urodzenia dziecka i zaświadczeniami od rodziców chrzestnych (tylko rodzice mogą zgłosić dziecko do chrztu).
- Jeżeli rodzice dziecka nie należą do naszej parafii, potrzebna jest również zgoda proboszcza parafii miejsca zamieszkania na „chrzest poza parafią”.
- W kancelarii zostaje spisany Formularz Zgłoszenia do Chrztu Dziecka, z którego dane po chrzcie zostaną wpisane do Księgi Chrztów (wszelkie ewentualne zmiany danych w tej Księdze są później możliwe jedynie po okazaniu właściwego dokumentu z USC).
- Przed przyjściem do kancelarii należy wybrać matkę i ojca chrzestnego. W kancelarii należy podać: nazwiska i imiona rodziców chrzestnych, ich stan cywilny, wiek, datę i miejsce ślubu kościelnego, miejsce zamieszkania.
- Rodzice chrzestni mieszkający poza terenem naszej parafii są zobowiązani przynieść ze swoich parafii zaświadczenia, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami – takie zaświadczenie wydaje zawsze kancelaria parafii, do której się należy. W przypadku niedostarczenia takiego zaświadczenia, osoba może zostać niedopuszczona do godności matki czy ojca chrzestnego. Zaświadczenia należy przedstawić przy zgłaszaniu dziecka do chrztu.
- Rodzice i chrzestni są zobowiązani do uczestnictwa w nauce przed chrztem, która odbywa się w Domu Parafialnym przy ul. Związkowej 20 w sobotę przed niedzielą chrztu św. o godzinie 19:30.
- Rodzice i chrzestni, jeżeli brak ku temu przeszkód, powinni przed chrztem skorzystać z sakramentu pokuty. (nie mogą skorzystać z sakramentu pokuty osoby żyjące ze sobą na sposób małżeństwa, ale niemające ślubu kościelnego – a więc osoby żyjące ze sobą tylko w związku cywilnym lub w konkubinacie).
- Ofiarę za Mszę św. z okazji chrztu dziecka bądź za sam chrzest składamy w kancelarii do skarbonki przy zgłaszaniu dziecka do chrztu.
• Kto może zostać rodzicem chrzestnym?
– osoba, która ma ukończony 16 rok życia,
– osoba, która przyjęła sakrament bierzmowania,
– osoba wierząca i praktykująca (należy przedstawić zaświadczenie ze swojej parafii, że jest się osobą wierzącą i praktykującą – dotyczy tylko osób mieszkających poza terenem naszej parafii).